Kľúčová krčná chrbtica, alebo čo všetko môže signalizovať jej bolesť

  

Bolesť vždy predstavuje nepríjemný problém, kvôli ktorému sa nedokážeme sústrediť na dôležité veci. Niekedy dokážu ovplyvniť aj našu náladu, čo vedie k ďalším na to naväzujúcim problémom. Obzvlášť nepríjemné sú bolesti pohybového aparátu, ktoré však môžu vznikať z rôznych príčin a nemusí vždy ísť iba o presilenie alebo netypický pohyb.

Kľúčová krčná chrbtica, alebo čo všetko môže signalizovať jej bolesť

(zdroj: unsplash.com)

Najviac zaťažená = najviac ubolená

V súvislosti s naším aktuálnym životným štýlom čoraz viac ľudí trpí bolesťami chrbtice. Najčastejšie ide o bolesti krčnej chrbtice, ktorá zabezpečuje oporu hlavy a jej rôzne pohyby. Okrem iného krčná chrbtica pomáha chrániť aj miechu a uľahčuje prúdenie krvi do mozgu. Patrí teda k najviac zaťažovaným častiam chrbtice, a to spôsobuje časté stuhnutie alebo preťaženie svalov. V súvislosti s bolesťami krčnej chrbtice sa niekedy vyskytujú aj rôzne sprievodné bolesti.

Keď bolí aj všetko ostatné

Bodavé bolesti v oblasti hlavy, medzi lopatkami, v ramenách alebo v horných končatinách môžu súvisieť práve s preťažením krčnej chrbtice. Rovnako, ak vám tŕpnu prsty na rukách, cítite obmedzenie pri pohyboch krku alebo v závažnejších prípadoch aj závraty, rozmazané videnie či pískanie v ušiach, na vine môže byť krčná chrbtica. Tieto bolesti najčastejšie spôsobuje nadmerné alebo nerovnomerné preťaženie chrbtice, prechladnutie, zlá poloha hlavy počas spánku, sedavé zamestnanie, nadváha, nedostatok pohybu, tehotenstvo, nadmerný a dlhodobý stres, genetické faktory, úraz alebo poranenie chrbtice a mnohé ďalšie príčiny.

Suché teplo a cvičenie

Každá náhle vzniknutá bolesť krčnej chrbtice si vyžaduje v prvom rade oddych. Ak trpíte práve takouto bolesťou, vyhnite sa aspoň načas nadmernej fyzickej záťaži, udržiavajte si krk v teple, prípadne si kúpte akýkoľvek z voľnopredajných mastí, gélov či náplastí z lekárne. Na bolesť krčnej chrbtice je najlepšie suché teplo, a to môžete dosiahnuť šálom, infračervenou lampou, gélovým hrejivými vankúšikmi či výhrevnými poduškami. Ako doplnková liečba sa osvedčuje aj doplnenie magnézia a vitamínov B vo vyšších dávkach. A samozrejme, nápomocné sú aj rôzne druhy jednoduchých cvikov, ktoré si veľmi ľahko a rýchlo viete vygoogliť.